Enamasti võetakse lasteaeaia sõimerühma lapsi, kes oskavad iseseisvalt käia, süüa ning potil käia. Kuidas aga aidata laps võimalikult ruttu ja valutult mähkmetest välja? Ja millal? Idamaades tehakse potitreeninguga algust juba enne kuuendat elukuud, ehk aega, millal laps muutub liikuvaks. Kindlasti ei ole aga olemas ideaalset mudelit, mis igale lapsele sobiks, kuid kindlasti tuleb potitreeningu perioodil olla lapse vajaduste suhtes eriti hoolas ja arvestav. Kuid algust võiks teha proovida enne teist eluaastat.
Varajane kontrolli saavutamine oma sooletöö üle on oluline lapse arengu seisukohalt – laps kes kontrollib ise oma potil käimist on enesekindlam ja tugevama mina-tundega. Hiline potitreening omab negatiivset mõju lapse enesehinnangule. Kuid mähkmetest vabanemise juures on oluline roll ka vanematel. Kahe esimese eluaasta jooksul, süveneb lastes tugev tundmus sellest kas nad on või ei ole armastanud ja aksepteeritud. Seejuures on oluline reageerida kiirelt lapse ebamugaustundele ja vahetada mähe.
Esmalt peaksid lapsevanemad last jälgima ning selgeks tegema, kui ruttu ja kui tihti on lapsel vaja peale ärkamist või söötmist soolt tühjendada. Lisaks sellele peaks jälgima seejuures lapse kehakeelt– millised on beebi liigutused, kas ta teeb grimasse või mõnda erilist häält. Seejärel tuleks soetada lapse kasvule sobiv pott, või abivahend, mis hõlbustaks täiskasvanute tualeti kasutamist (näiteks trepp või lisa prillaud, mis on lapse kasvule sobilik). Vanemate laste puhul, võib poti ka koos poest osta. Seejäral tuleks teha potiga tutvust, seda vaadates ja uurides, sinna peale istuda proovides.
Esmalt tuleks tekitada rutiin ja lasta lapsel potile täis riietes istuda siis kui võiks olla lapse jaoks vajalik aeg potile minemiseks (näiteks peale ärkamist, enne vanni minemist). Nii tekib lapsel rutiin ja ta võtab potil käimist kui loomulikku päeva osa. Kui see protseduur on lapse poolt omaks võetud, lasta lapsel istuda potile ilma püksteta, seejuures talle kinnitades, et kõik uued lapsed ja täiskasvanud teevad nii iga päev. Seejuures on hea meeles pidada, et lapsed õpivad kõige paremini matkides ja läbi täiskasvanute eeskuju. Võimaluse korral võiks koos mähkmesse tulnud kaka wc-potti visata ja koos vett tõmmata, et laps saaks aru, milleks see vajalik on.
Alustad võiks siis, kui laps hakkab enam-vähem korralikult oma vajadustest märku andma. Esimene katsetus tuleks teha siis, kui ollakse kindel, et sooritusel on lootust edukalt lõppeda. Kuid kindlasti ei tohiks last sundida potil istuma juhul, kui on näha, et see on talle vastumeelne või ebamugav, vaid mõne aja pärast uuesti proovida. Last tuleks potil käima julgustada ja selgitada, et potile võib minna ja istuda alati, siis kui on pissi- või kaka häda. Hea on kui laps saab toas liikuda ilma mähkmeteta ning minna vajadusel potile istuma võimalikult ruttu. Mõnikord ei suuda laps potil istudes lõdvestuda, sellisel juhul on hea lapse juures olla, teda julgustada, temaga rääkida või isegi raamatut lugeda. Kuid üle paari minuti pole mõtet last potil istuma sundida.
Potilkäimise õpetamise alguses tuleks lasta lapsel mähkmeta olla ainult päeval virgeajal, mil tal on hõlpsam oma põielihaseid kontrollida. Treeningu perioodil on hea kasutada potitreeningu pükse, mida on lapsel kerge vajadusel ka ise jalast ära võtta. Korduvkasutatavate mähkmete puhul tunneb laps kohe, ebamugavust, kui ta on püksi teinud, mis omakorda aga aitab kaasa potitreeningu protsessile.
Kui laps hakkab oma sooletööd enam-vähem kontrollima ja ta otsib poti välja siis, kui on vaja minna, võib lapsele justkui preemiana kinkida esimesed päris püksikud ja näidata kus on vahetuspüksikesed. Enamiku laste jaoks on püksikesed väga tähtis samm, kuna siis nad on just nagu “suured”. Õnnetuste korral ei tohiks last aga kindlast alavääristada ega hurjutada, vaid koos laps puhtaks pesta ja uued püksid leida. Meeles maksab pidada, et õnnetusi juhtub alguses kindlasti ja mõningatel juhtudel võib esineda ka ajutisi tagasilanguseid.
Laps õpib potil käimise ära siis, kui ta on füüsiliselt ja vaimselt selleks valmis, ning enamasti on see siis suhteliselt kerge nii lapsele endale kui ka vanematele. Kui potil käimine on saanud selgeks võib justkui sümboolselt alles jäänud mähkmed kinkida tuttavale beeibile ja koos lapsega rõõmustada saavutatu üle.
Potitreeninguga on hea alustada võimalikult varakult, kuna:
- toetab vanemate ja lapse vahelise usaldussuhte kujunemist, suhtlus muutub vahetumaks, kanatlikumaks ja lähedasemaks, vanemad on lapse vajaduste suhtes tähelepanelikumad;
- aitab lapsel saavutada mõningase kontrolli oma sooletöö üle 12-18ks elukuuks ja lapsel saada täiesti mähkmevabaks vähemalt ~24 elukuuks;
- väheneb voodimärgamine;
- keskkonnasäästlik ja rahakotisõbralik;
- aitab vältida/vähendada mähkmetest tulenevaid nahaprobleeme, kuna beebi nahk on hügieeniliselt puhtam;
- vähendab kuseteedepõletiku tekke ohtu;
- aitab beebidel saavutada kontrolli ja olla paremas kontaktis oma keha vajadustega.
Meie kaheaastane keeldub poti peale istumast. Kohe päris nõutuks teeb
Sellised pisikesed tagasilangused on täiesti normaalsed. Teie laps on ilmselt mina-arengu perioodis, mida iseloomustab tavaliselt ka sõna „ei“ kasutuseletulek.
Sellisel juhul on tähtis, et te last kindlasti ei sunniks, vaid teekisite potitreeningus nädala kuni paar pausi. Mida enam te last sunnite, seda tõenäolisem on, et ta koostööst keeldub, kuigi ta tegelikult võib isegi potil kämisest huvitatud olla.
Peale väikest puhkust alustage uuesti otsast peale. Võimalusel korral tekitage seejärel taas kindel rutiin – millal minna potile, kellega minna. Lapse jaoks on nii lihtsam kohaneda ja õppida ka potil käima, kui ta oskab seda ette aimata ning on harjunud, et see on ta päevakavas. Samas on äärmiselt oluline, et ka pott oleks lapsele meelepärane ja mugav. Uurige, ehk on tal potil käimisega seoses hirme. Näiteks mõni laps kardab vee peale laskmist. Ebakindlus ja hirm võivad olla üheks teguriks. Plastmassist poti võib näiteks koos ära kaunistada ja kirjutada sinna peale lapse nime. Kuid oluline on anda lapsele aega rahulikult uue rutiiniga harjumiseks. Pole hullu, kui see võtab natukene kauem aega.
Millal võib potitreeninguga algust teha?
Treeningu alustamise aeg on lapseti erinev. Vajalik oleks, et laps suudaks potil iseseisvalt istuda. Mõned lapsevanemad alustavad lapse potiga tutvumisega edukalt juba kuuendast elukuust. Samas pole paljud lapsed enne 18-24 elukuud valmis potil käima. Kindlasti on aga alustamise aeg lapseti erinev. Siiski on mõningad märgid, mis võivad näidata, et on aeg treeninguga alustada:
- laps suudab istuda;
- laps ärkab peale uinakut üles kuiva mähkmega;
- laps püsib päevasel ajal kuivana pikemaid perioode (kuni 2 tundi);
- laps tunneb ebamugavust kui ta mähe on märg või määrdunud, andest sellest märku;
- laps suudab ise oma pükse üles ja alla tõmmata;
- laps tunneb huvi poti või wc vastu ;
- laps suudab lihtsamaid korraldusi järgida.
Kuid kindlasti ei tohiks treeningut lapsele peale suruda, kui on näha, et ta ei ole sellest huvitatud. Lisaks sellele ei maksa oma ootuseid liiga kõrgeks ajada, näiteks üsna tavaline on öine voodimärgamine, kuigi laps suudab päevasel ajal ennast kuivana hoida.
Meil oli ka poisil nö kõigest keeldumise ja kõigele vastu puiklemise aeg, ka potile ei saanud teda kuidagi meelitatud. Aga otsustasin vastata talle niisamuti kui ta ise, et kui tema ei tahtnud, siis mina lausa ei lubanud, nt potile istuda, lubasin potti ise hoopis “kasutada” või kellelegi teisele kinkida. Ei tea kas oli nii õige teha, aga 90% juhtudest toimis selline “kauplemine” päris hästi:)
S.V.
Polegi sellise variandi peale tulnud. Tundub, et põnnil huvi on aga mingil põhjusel asi ei edene. Päris huvitav lahendus. Tänud
2 aastane poiss pissib püksi ja ei tunne ka ebamugavust…mis teha?
Järelikult pole poiss veel potil käimise jaoks valmis. Võtke harjutamisega aeg maha ja proovige paari nädala kuni kuu pärast uuesti.
Kindlasti on vahe kas laps kasutab ühekordseid- või korduvkasutatavaid mähmkmeid. Kas laps saab üldsegi tunda ebamugavus või imeb mähe kõik kohe endasse.
Võite proovide potil käimist nukuga läbi mängida. Kusjuures laps peaks olema see, kes nukule potil käimist õpetab. Pissil käimist võiks lapsele näitlikustada tema isa, vanem vend või mõni eakaaslane. Proovida võiks ka õues pissil käimist vanema meesoost isiku kaasabil. Koos võib proovida ka “märki laskmist”. Teine kord aitab plastmassist laste-prilllaua või eraldi plastmassist trepi ostmine, mis hõlbustavad vetsus “suurel potil” käimise protsessi. Käige koos ostmas värviliste piltidega päris aluspükse ja rääkige, et neid suurte pükse saab kasutada alles siis, kui laps õpib potil käima.
Kindlasti on oluline, et te ise last seejuures rõõmsameelselt innstaksite ja näitaksite üles entusiasmi.
Potil käimise on ära õppinud kõik lapsed, aeg millal see juhtub on erinev. Kindlasti ei näita hiline potil käima hakkamine vanemate ebakompetentsust. Võtke asja rahulikult ja olge kannatlikud!
Meil jälle selline mure, et 2,5 aastane poiss teeb ilusti pissi potti- ise küsib potile. Ja magades on ta ka reeglina kuiv (nii päeval kui ka öösel). Aga millegipärast teeb kaka püksi (mähkmeid kodus ei kanna, on aluspükstes kogu aeg). Tema kehakeelest saame aru, et tal häda, aga potile minna ei taha ja kui ka istub potil, siis ütleb, et ei tule midagi ja tahab potilt ära- mõne aja pärast teeb siis püksi. Oleme üsna nõutud ja ei oska selles osas midagi teha. Kas oskate soovitada midagi?
Tere Triin,
väga oluline on lapse esimene kohtumine potiga ja mis suha tal sellega on. Nii imelik kui see ka ei kõla
.
Üks näide: 6-kuune laps pandi potile, sest vanemad teadsid, et sellisel ajal peaks ta pissima. Tõstsid beebi potile, mille peale beebi ehmatas, hakkas karjuma ja ajas enda kõverasse. Milles oli probleem? Pott oli lihtsalt külm ja lapsel jäi negatiivne kogemus ning hakkas potti kartma. Tulemus: Pooleks aastaks potile minek edasilükatud
Minu laps (1,9) käib ärkvel olles väga kenasti ise potil. Ei mingit muret kuni öise uneni. Ta lihtsalt ei ärka mul pissihäda peale üles ja tihtipeale ei jaksa ma ise ka iga paari tunni tagant magavat last pissitada… Jään lihtsalt hiljaks. Äkki peakski laskma lapsel öösel rahulikult koos mähkmetega magada (et hoida voodit), ilma, et ma teda sunniviisiliselt potile topiks – rikutud nii tema kui minu uni?
Siiri,
voodi hoidmiseks on näiteks Hipsiku aluslina Sinine… Ja ega üks emme ennem öösel ju rahulikult magada ei saa kui see probleem on möödas..?
Sunniviisiliselt potile “toppimine” võiks asenduda öise lõbusa traditsiooniga, mis varsti toimiks ka ilma emmeta?
Me oleme 5 kuud paevasel ajal kuivad olnud, aga magamise ajal ei onnestu poie hoidmine voi potil kaimine. Oleme 3 kuud yle 2 aasta. Opetasime algul paevasel ajal potil kaima, see kujunes vaga lihtsaks ja edukaks. Aga ööga ootasime veidi, sest perre syndis vaike venna. Nyyd tundub öine õpetamine taiesti lootusetu. Poiss magab rahulikult pissiloigus edasi. Oo jooksul vahetan kogu komplekti riideid ja linu kuskil 5 korda. Ja ise ta arkab ehk pooltel kordadel selle peale yles (vigiseb veidi, kuid jaab kohe pissi sisse edasi magama). Kas on oiseks treeninguks mingeid lisamotteid, nippe?
Tere Kadi!
Kahjuks on lapsel tekkinud ööseks juba nii suur harjumus, et selle väljakoolitamine on raske. Seepärast toonitamegi kasutada riidemähkmeid juba algusest. Soovitaks kasutada Hipsik Punast koos Kollasega (Mähkmekate ja sisu) nii säästate vähemalt linasid ja laps saab vahetuma kogemuse. Edu!
Tere!
(Punased läksid jalga vast kuni max 12,5kg, oranžidesse oli juba 11,5kg-sena raske mingitki lisaimu sissemahutada.)
) Magab küll ühekordse mähkmega, ent üldjuhul on see ärgates kuiv. Ja see piss võib siis tulla ka alles kuni 2+ h peale ärkamist, st suhteliselt prognoosimatu
Pean paraku ütlema, et vähegi suuremat kasvu lapse korral pole 2a3k-sele enam Hipsikut mõtet soovitada. Näiteks meie preilile on L suuruses Hipsiku oranžid ja punased väikesed juba vähemalt pool aastat
Aga, kui on sale laps, siis võiks proovida ikka
Meil veel potile ei küsita. Minu ettepanekutel ka tihti keeldutakse minemast, teinekord tahab jälle ise minna… Potti ei tee muidugi miskit :S (on olnud ka edukaid perioode
Tere!
Minul tüdruk 1a10kuud on totaalselt poti vastu (nii pisikese plastikust poti kui suure poti). Olen andnud aega harjuda, aga ikka sama jama. Hoian teda ilma mähkmeta ja pakun potile, mingi aeg ta oli nõus sinna ka korraks istuma, aga nüüd on ainult eitaha ja kõik. Ta hoiab pissi kasvõi pool päeva ja rohkemgi kinni, aga potti ei tee midagi, lõpuks panen siis mähkme alla (no kaua võib kinni hoida, see ei ole ka ju normaalne) ja hops mässu kohe täis. Täitsa nõutu olen
Tere!
Kasutage mähkmeks ikka Hipsikuid, siis ta tunneb, et on pissinud ja hoida all kuni tahab vahetust. Potile on üks nipp hoida last koos potiga süles ja olenevalt siis tegeleda ajaviiteks. Kindlasti piss-piss ja vee sulin aitavad. Kui sinna midagi teeb, siis ohtralt kiita. Kuid sundida ei saa! Kannatliku meelt!
Laps 2 a ja 1kuu,kakab potile kenasti kuid pissile pole kordagi küsinud-samas teatud intervalliga potile pannes pissib kenasti,ei pane potile pissib püksi,seega kuidas saaks nii,et laps ise küsiks ja saaks aru kui piss tulemas,et potile vaja?